Från målsättning till utvärdering

Investera i marknads­strategier, kreativ kommunikation, mediekanaler och produktion som presterar.

Våra tjänster

Exakta Creative är en del av den starka och innovativa koncernen Exakta Group som omsätter cirka 420 miljoner. Förutom strategisk marknadsföring har du som kund tillgång till tjänster inom e-handel och webbproduktion, profilprodukter, tryckeritjänster i stort och smått. Vi är ARU-certifierade och medlemmar i Komm – Sveriges kommunikationsbyråer.

Strategi

Den långsiktiga och hållbara planen – Vi erbjuder tjänster inom affärsutveckling, marknadsanalyser, varumärkesplattform, värdegrundsarbete, Employer Branding, kommunikationsplattform, digitala strategier och rådgivning inom marknadsföring.

Idé, design & kommunikation

Kreativitet – idé, design och kommunikation – Vi arbetar framgångsrikt med kommunikationskoncept, designkoncept, lanseringskampanjer, förpackningsdesign, grafiskt profilarbete samt med framtagning av attraktivt innehåll för webb, SoMe mm.

Media & annonsering

Kanaler till målgruppen – media och annonsering – Annonsupplägg i såväl digitala kanaler såsom traditionella media. Bearbetning av journalister i egna upplägg eller via My Newsdesk. Via goda samarbeten har vi access till paketerade upplägg som når rakt ut till din målgrupp. Oavsett om du söker nya kunder eller nya medarbetare.

Produktion

Genomförande – produktion och inköp – Oavsett vilka behov du har vi lösningarna i huset i eller via ett mycket brett kontaktnät. Hos oss finner du både copy, foto/fotostudio, originalare, grafisk formgivare och digitala experter inom SEO, SoMe och andra digitala plattformar. Vi producerar webblösningar och andra digitala rörliga lösningar. E-books, film, tryck, illustrationer, inköp av profilprodukter och genomförande av event samt säljande presentationer i exempelvis PPT.

Kontakta oss

Jörgen Lindhé

VD & ägare
jorgen.lindhe@exakta.se
070-838 49 90

Patrik Palm Glize

Försäljningschef & ägare
patrik.palm-glize@exakta.se
0451-38 49 54

Anna Ingesdotter

Byråchef
anna.ingesdotter@exakta.se
0451-38 49 50

Henrik Jönsson

Säljare & projektledare
henrik.jonsson@exakta.se
0451-38 49 53

Fler kontaktuppgifter

Monika Fogelberg

Grafisk formgivare
monika.fogelberg@exakta.se
0701-60 60 03

Anna Friis

Grafisk formgivare
anna.friis@exakta.se
0701-60 60 08

Peter Hall

Grafisk formgivare
peter.hall@exakta.se
0706-64 66 44

Tobias Runeson

Digital marknadsförare
tobias.runeson@exakta.se
0704-21 04 50

Per-Olof Rydzén

Grafisk formgivare
per-olof.rydzen@exakta.se
0701-60 60 04

Rose-Marie Strandberg

Grafisk formgivare
rose-marie.strandberg@exakta.se
0766-44 62 23

Cecilia Wetzel

Grafisk formgivare
cecilia.wetzel@exakta.se
0721-71 54 16

Hampus Elofsson

Produktionsledare
hampus.elofsson@exakta.se
0704-21 04 62

Conny Norrman

Projektledare
conny.norrman@exakta.se
0701-60 60 10

Fanny Svensson

Produktionsledare
fanny.svensson@exakta.se
0735-23 58 53

Lotta Falk

Ekonomiansvarig
lotta.falk@exakta.se
0704-21 04 56